Ako ochrániť psa alebo mačku pred kliešťami?

Ako ochrániť psa alebo mačku pred kliešťami?

Kliešte sú vážnou hrozbou pre zdravie vášho štvornohého priateľa. Už samotné prisatie kliešťa na kožu je nepríjemné, miesto je podráždené, začervenané, opuchnuté až bolestivé. Hlavné nebezpečenstvo však spočíva v ochoreniach, ktoré kliešte prenášajú. U zvierat sa stretávame najmä s babéziózou, anaplazmózou, či ehrlichiózou. A o to viac platí, že prevencia je jednoduchšia ako liečba.  Ochrana proti kliešťom je preto relevantná pre každého majiteľa psa alebo mačky.

Sezóna kliešťov

Zo začiatku je potrebné vedieť, kedy je aktuálny tento malý-veľký problém riešiť a kedy vypukne sezóna. Kliešťom sa v našich zemepisných šírkach darí čoraz viac a v posledných rokoch sa začali presúvať aj do nových lokalít.

Všeobecne je žiadúce urobiť preventívne opatrenia už v marci, kedy flóra vykazuje prvé známky života. Vzhľadom ku klimatickým podmienkam v posledných rokoch a priebehu zimy s miernymi teplotami nie je výnimkou, ak natrafíte na kliešťa aj v zimných mesiacoch. V takomto období je vhodné s prevenciou začať rozhodne skôr. Oplatí sa začať premýšľať nad ochrannými prostriedkami, ako sú antiparazitárne tablety, obojky či spot-on prípravky.

Kde sa kliešťom najlepšie darí?

Kliešte sa vyskytujú v lesoch, ale aj v parkoch a záhradách, predovšetkým na steblách trávy a v nízkych kríkových porastoch do výšky jedného metra. Tvrdenie, že kliešte padajú zo stromov, je nepravdivé. Rovnako je dôležité nepodceňovať pohyb v mestách. Pokiaľ to prírodné a klimatické podmienky umožňujú, kliešť prežije aj v mestských parkoch a na sídliskách.

Antiparazitárne prípravky

Na trhu dnes existuje množstvo prípravkov proti kliešťom a iným parazitom. Líšia sa od seba spôsobom použitia, cenou a dĺžkou pôsobnosti. Dobrá správa je, že si každý vyberie podľa svojich preferencií.

Spot-on prípravky

Spot on prípravky (pipety) patria medzi najobľúbenejšie formy prevencie pred napadnutím parazitmi. Účinnou látkou v prípravkoch typu spot-on býva najčastejšie fipronil (Frontline Combo), imidakloprid, moxidektín (Advocate), dinotefuran (Vectra3D) a fluralaner (Bravecto). Avšak aj tie bývajú účinné iba po dobu 4 -6 týždňov (Bravecto 12týždňov). Navyše, aplikácie u nespolupracujúcich zvierat nemusí byť vždy jednoduchá. Niektoré z nich sa môžu aj zmyť, pokiaľ sa pes namočí a navyše môžu zaťažovať životné prostredie.

Obojky

Antiparazitárne obojky majú oproti spot on prípravkom veľkú výhodu v dlhšej dobe účinnosti v rozmedzí 4-8 mesiacov. Aby obojok mohol správne fungovať, musí byť v kontakte s kožou zvieraťa. Pôsobia tak, že sa učinná látka postupne uvoľňuje a zabezpečuje tým dlhodobý účinok. U aktívnejších psov však pri vonkajších činnostiach hrozí strata a rovnako ako u spot on prípravkov sa účinná látka šíri po povrchu tela (cez lipidovú vrstvu kože). Ak ste zvyknutí psa pravidelne umývať šampónom, dochádza ku zmytí tukovej vrstvy pokožky a tým môže dôjsť k zníženiu účinnosti obojku. Zohnať sa dajú aj obojky, ktoré sú odolné voči vode, avšak závisí to od samotného výrobcu

Tablety

Vďaka vedeckému pokroku sa na trhu objavila nová forma lieku proti kliešťom a blchám – ochutená žuvacia tableta na vnútorné použitie, ktorá funguje ako proti blchám, tak proti kliešťom po dobu 12 týždňov. Táto tableta je pre psa bezpečná, jej účinná látka sa v tele nemetabolizuje, ani nekumuluje. Pre kliešte a blchy má však smrtiaci účinok. Už počas niekoľkých hodín sú zlikvidované takmer všetky blchy a kliešte, ktoré sa pokúsia Vášho štvornohého kamaráta napadnúť. Keďže účinná látka pôsobí zvnútra von, okolie psa vrátane Vašej domácnosti nie je nijako zaťažované. Bez obáv sa tak so svojim psom môžete Vy aj Vaše deti maznať alebo spať v posteli. Vďaka vnútornému použitiu nie je účinnosť tablety znižovaná ani pravidelným šampónovaním či častým pobytom psa vo vode. Zároveň je bezpečná ako pre gravidné, tak pre laktujúce suky a možno ju použiť u psíkov všetkých plemien s hmotnosťou od 2 kg.

Šampóny a spreje

Ak si na ochranu proti kliešťom a iným parazitom vyberiete šampóny a spreje, dôležité je použiť dostatočné množstvo prípravku a rovnomerne ho rozptýliť po celom tele zvieraťa. Väčšina sprejov však usmrtí len parazity prítomné na tele zvieraťa. Nevýhodou je pre zviera nepríjemná aplikácia a krátkodobý účinok. Vhodné sú pre mláďatá a zvieratá, ktoré je potrebné chrániť len príležitostne.